
Війна в Україні продемонструвала, що безпілотники можуть стати важливим інструментом сучасних бойових дій – не лише для розвідки чи масованих атак, а і як наступальна зброя у тривалих воєнних кампаніях.
Однак, відносно дешева ціна іранських безпілотників дозволяє росіянам запускати їх цілими зграями, тим самим виснажуючи сили української ППО. Лише у травні росіяни атакували Україну трьома сотнями ударних дронів Shahed-136/131 – більше, ніж у період з січня по квітень (271 дрон). Загалом з початку повномасштабного вторгнення наші міста були атаковані 1020 «шахедами» (станом на 28 травня).
У таких випадках ефективно здолати «нальоти» БПЛА може зброя спрямованої енергії – наприклад, розроблена американцями технологія THOR, що використовує високоенергетичні мікрохвилі, які поширюються на великі території й можуть швидко знешкодити велику кількість ворожих дронів.
THOR не збиває безпілотники, а працює як лазер – «підсмажуючи» делікатну електроніку і деактивуючи її. Технологію успішно випробували на навчальному полігоні Честнат на авіабазі Кертленд, Нью-Мексико, в наближених до реальної атаки умовах. Капітан Ерік Пламмер, інженер-випробувач Управління спрямованої енергетики Науково-дослідної лабораторії ВПС США, за допомогою системи прицілювання з підвісним механізмом успішно відслідковував цілі на широких областях неба та нейтралізував їх за допомогою високопотужних мікрохвильових імпульсів. Згідно зі звітом, на те, щоб знешкодити БПЛА «пішли наносекунди».
THOR вбудований у 6-метровий транспортний контейнер, що може поміститися у C-130 Hercules. Два солдати можуть встановити систему протягом 3 годин, а її інтерфейс вимагає «мінімального навчання». Вартість THOR – $18 млн.
«THOR – надзвичайно ефективна система, оскільки вона працювала майже безперервно під час бою. Це рання демонстраційна версія, але ми зможемо використовувати її та зробити ще більш ефективною», — сказав капітан Тайлар Генсон, заступник керівника програми THOR.